Cutii depozitare

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bedstefan
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 296
Membru din: Mie, 08 Aprilie '15, ora 19:14

Re: Cutii depozitare

Mesaj de bedstefan » Dum, 24 Iulie '16, ora 16:23

La Crangasi mai sunt inca, am luat si eu 2 bucati.

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Ode » Sâm, 03 Septembrie '16, ora 16:21

Pentru colectia mea de mini-figurine am gasit o cutie pentru depositarea colectiilor de monede, pe care am modificat-o sa pot pune omuletii.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Ca si modificari a trebuit sa ii sterg toate inscrisurile si sa ii lipesc niste placute de 1x4 pe post de suport de figurine, in felul asta figurinele nu cad atunci can misc cutia.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Sâm, 03 Septembrie '16, ora 16:40

Frumos. Dar cat costa o cutie?

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Cutii depozitare

Mesaj de adn2377 » Mie, 01 Martie '17, ora 14:33

Salutare!

Ma tot uit in aceste zile sa imi procur si eu o solutie practica pentru depozitare piese pe categorii.
Vreau ceva putin mai serios si am gasit asta:

Imagine

Tot ansamblul costa in jur de 1500 ron cu tot cu TVA, dar FARA partea de transport international (vin din Turcia).

Problema e ca se aduc pe palet, costul de transport al unui palet e de aprox. 200 Euro, pe palet ar intra 5 bucati dar omul care le aduce nu are ce sa faca cu alte 4 exemplare... Daca as mai gasi macar 2 oameni sa fie interesati am gasi o solutie.

Fabrica din Turcia produce o groaza de chestii interesante din plastic, am atasat aici (https://1drv.ms/f/s!Ar9NlG15QHoUtk02EPqVG5eeAvkv) catalogul si lista de preturi (in lire turcesti, fara TVA -> 1 LT ~~ 1,2 RON) poate cineva gaseste alta varianta interesanta.

Astept pareri... :)

Avatar utilizator
talex
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1353
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 05:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de talex » Mie, 01 Martie '17, ora 15:15

Mi se pare tare ca e 1 bucata / bloc, dar nu iese cam scump? Adica bine, daca e vorba de buget :))
1500 + aia 200 de euro impartiti 5 bucati de palet duce la 1680 bucata. Avantajul e ca e bloc, dar nu e micut totusi raportat la buget? Daca are 17 cm per sertar mare x 4 = 68 de cm latimea.

Ma gandeam si comparam cu o solutie buget, organizatoarele de la Lidl daca le mai stii
iuliand scrie: ImagineIMG_4572 by iuliand, on Flickr
iuliand scrie: 305 x 415 x 135mm.
dimensiuni interioare sertar mic: lungime 110mm x latime 62mm x adancime 35mm
dimensiuni interoare sertar mare (tava de jos): 110mm x 284mm x 50mm
Adica solutia ta e dubla fata de astea ca latime. Doar ca astea mici au sertarul ala mare.
Si cum avea Iulian 8 le poti stacui si construi un bloc fie pe inalt fie pe latime.
8 bucati la 50 de lei parca era bucata 400 de lei si ajungi la un spatiu de stocare aproape la fel daca nu ma insel in calcule.

Ce incerc sa spun e ca (daca nu imi scapa mie ceva in logica mea) ma gandesc ca poate poti gasi ceva mai bun (dimensiuni / buget)?
Principala diferenta la solutia ta e ca e un bloc compact, mai usor de manevrat, de umblat cu el, de mutat prin casa, poate si structura metalica exterioara. Dar merita oare diferenta doar pentru asta?
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Cutii depozitare

Mesaj de adn2377 » Mie, 01 Martie '17, ora 16:20

Ca si material, cadrul este intr-adevar de metal.

Nu exclud posibilitatea de a gasi o solutie mai buna, eu doar nu am gasit inca (si am tot cautat pe net cateva zile). Astept sugestii! :)

Se gasesc foarte mule solutii cu sertarase prea mici pentru Lego (sau prea mici pentru parte din repere, cel putin) si majoritatea nestacabile. Si nu la preturi mici! Sa nu uitam si ca cele de la LidL nu sunt disponibile la acest moment.
La cealalta extrema sunt astfel de dulapuri, la care costul per unitate e totusi mai mic. Insa preturile la magazinele din RO sunt mari, intre 2000 si 5000 ron pentru diverse astfel de variante (in general destinate magazinelor de repere mici).

Incerc sa fac o comparatie de volum total:

1) Solutie Iulian/LIDL

2387 unitati cubice (nu stiu exact in ce masor, mm cubi sau whatever) * 36 * 8 = 687456 unitati - aproximativ evident.

2) Solutia propusa mai sus:

9292.8 (volum sertarul cel mai mic) * 18 (per rand) * 11 (echivalent randuri) = 1839974.4 unitati.


Din asta rezulta ca solutia propusa are un volum de inmagazinare piese de aproximativ 2.67 ori mai mare decat varianta LIDL, beneficiind in acelasi timp de sertare de marimi diferite (in mai mare masura).

Avatar utilizator
talex
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1353
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 05:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de talex » Mie, 01 Martie '17, ora 16:31

Interesant calculul legat de volum. Imi imaginam se pare gresit la o estimare din ochi ca ar avea o capacitate mai mare varianta Lidl, unde ai mare dreptate ca nu se gasesc decat in anumite perioade. Cred ca sertarul de jos e dublu de inaltime fata de restul deci ar veni un 2387 * 40 * 8 = 763.840 dar tot e mai putin decat jumatate din solutia de mai sus. Doar ca si pretul e 1/4 :) Si poate e utila si modularitatea lor, ca poti suplimenta oricand si le poti aranja in mai multe forme. Mai e un avantaj cu tavile alea / sertarele mari de jos. La solutia ta sunt mai inalte dar nu si mai late.

Oricum e interesant topicul, il urmaresc de cand l-am descoperit, doar ca momentan nu am gasit alte idei mai bune... daca mai vad ceva mai postez si eu.
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Cutii depozitare

Mesaj de adn2377 » Mie, 01 Martie '17, ora 16:51

Pretul raportat la acelasi volum e mai mare cu aproximativ 50% (nu de 4 ori mai mare). Dar, asa cum spuneam si pe FB, e o solutie unitara si mai eleganta, iar din punct de vedere functional sertarele sunt mai incapatoare si cred eu mult mai utile, oferind solutii atat pentru reperele mici cat si pentru cele mari.

Sertarul de jos de LidL pare doar putin mai inalt, dar nu 2x.

Iar la varianta "mea" daca te uiti la ultimele doua randuri de jos, poti vedea ca sunt mai late (latime 170 fata de 110).

Avatar utilizator
csc2ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 271
Membru din: Mie, 09 Decembrie '15, ora 00:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de csc2ro » Mie, 01 Martie '17, ora 17:05

Eu zic ca este bun pretul de 1680 LEI si cred ca as vrea si eu o bucata.
Eu am terminat de sortat cam 90% din piese si si am studiat destul de mult problema cutiilor.
Cand ajung acasa voi face cateva poze.
De obicei se alege o combinatie intre sisteme. Am si eu de la Lidl, dar nu pot folosi decat 4, din cauza numarului mare de piese. Pt. mine, cele mai bune cutii sunt seratarele de 21,5 x 31 x 6 cm, pt. ca au suprafata mare si sunt putin adanci. Placile, rotile si electricele le am in niste cutii mai mari. Am mai multe modele dar am luat unele acum o saptamana de la Lidl de care sunt foarte multumit. Si ieftine.

Avatar utilizator
talex
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1353
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 05:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de talex » Mie, 01 Martie '17, ora 17:13

Corect, calculand volumul e dublu, nu 1/4. Da am vazut ca cele de jos au 170, la alea de lidl tava de jos are 280 latimea, ma gandesc ca intra si ceva placi sau piese mult mai lungi. Si 50 e inaltime ei fata de 35 celelalte, corect si cu asta nu e dublu. E mare chestia ca e unitara, asta am apreciat si eu la el. Doar ca imi imaginam ca e mult mai lat :)

Wow, ce e in pdful ala Stefan, cate variante :D
csc2ro scrie:Am mai multe modele dar am luat unele acum o saptamana de la Lidl de care sunt foarte multumit. Si ieftine.


Ne-ai putea arata te rog?
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

Avatar utilizator
csc2ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 271
Membru din: Mie, 09 Decembrie '15, ora 00:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de csc2ro » Mie, 01 Martie '17, ora 17:21


Avatar utilizator
csc2ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 271
Membru din: Mie, 09 Decembrie '15, ora 00:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de csc2ro » Mie, 01 Martie '17, ora 17:24


Avatar utilizator
csc2ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 271
Membru din: Mie, 09 Decembrie '15, ora 00:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de csc2ro » Mie, 01 Martie '17, ora 17:31

Ca sa nu ocup mult spatiu pe verticala, am impartit unele tavi cu alte cutiute din plexiglas de diferite dimensiuni (productie proprie, m-au costat putin). Acest lucru se poate face si cu niste separatoare modulare din carton, placaj, plastic etc.

Avatar utilizator
csc2ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 271
Membru din: Mie, 09 Decembrie '15, ora 00:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de csc2ro » Mie, 01 Martie '17, ora 17:35

Turnurile le-am pus intr-un corp de la IKEA putin modificat. Adica am facut 5 coloane in loc de 4.
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/00324518/

Sistemul acesta l-am pregatit in camera copiilor care este mobilata de la IKEA si s-a potrivit la fix. Aici sunt majoritatea pieselor CLASSIC.
Piesele Technic le am in turnuri cu sertarele de mai sus si sistemul cu sertare de la Lidl/Hornbach, dar as dori o solutie integrata.
Am doua solutii: una care sa fie intr-un corp de mobila cu usi, care sa nu deranjeze la vedere si sa stea tot timpul in sufragerie si alta, gen cea de mai sus, care sa aibe roti si sa o scot din dressing cand vreau.

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Cutii depozitare

Mesaj de adn2377 » Mie, 01 Martie '17, ora 21:00

csc2ro scrie:Eu zic ca este bun pretul de 1680 LEI si cred ca as vrea si eu o bucata.
Exact omul care asteptam sa raspunda :))

Super, daca mai gasim un amator deja putem vorbi sa vedem cum facem.
csc2ro scrie:De obicei se alege o combinatie intre sisteme. Am si eu de la Lidl, dar nu pot folosi decat 4, din cauza numarului mare de piese. Pt. mine, cele mai bune cutii sunt seratarele de 21,5 x 31 x 6 cm, pt. ca au suprafata mare si sunt putin adanci. Placile, rotile si electricele le am in niste cutii mai mari. Am mai multe modele dar am luat unele acum o saptamana de la Lidl de care sunt foarte multumit. Si ieftine.
Da, solutie ieftina e desigur una cu cutii mari de plastic gen alimente in care ai felurite pungute... dar mi se pare extrem de nepractica in cazul in care vrei sa construiesti ceva.

In plus: Scoate capacul, cauta punguta (sau chiar compartimentul, daca ti-ai facut separatoare custom), pune capacul la loc, pune cutia la loc pe raft, scoate urmatoarea, ia-o de la capat... Comparativ, asa deschizi cate un sertaras cam pentru orice ai nevoie iar spatiul efectiv ocupat e destul de mic.