Link-uri Utile

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Link-uri Utile

Mesaj de ikarus » Joi, 03 Septembrie '09, ora 23:50

Ok, poate nu sunt necesare, dar extrem de utile:

brickset.com (seturi)
contine o baza de date a tuturor seturilor Lego, chiar si cele care inca nu au fost lansate, teme si subteme din care fac parte acestea, anul lansarii, numarul de piese, minifigurine, preturi etc. Cu inregistrare (gratuita) poti marca seturile tale si cele pe care le mai vrei, trimite mesaje la alti colectionari. Recomand cu mare drag :D.

peeron.com (seturi, parti, instructiuni)
"Inventarul" Lego. Se pot gasi seturile Lego, cu partile ("bricks") care le contin si instructiuni. FOARTE util daca primiti o gramada de Lego fara sa stiti ce seturi contine.

bricks.argz.com (seturi, instructiuni)
Foarte asemanator cu brickset, dar fara inregistrare. Daca nu gasiti instructiunile pe peeron, destul de sigur sunt aici.

bricklink.com (magazin)
Bricklink este site-ul de referinta in cumparaturile Lego la mana a 2-a. Se pot gasi seturi si parti, foarte bine organizat, de incredere. MISB inseamna "Mint In Sealed Box", adica, conditite excelenta, in cutia originala sigilata)
Pret e.g.: 7741 Police Helicopter 15$ (18.29 Lei) - 50$ (148.70 Lei) (Sigilate/MISB, nu se aplica TVA)

quelle.ro (magazin)
Quelle are (spre mirarea mea) si Lego in oferta, toate la un pret mai bun decat varuna. Nu are o oferta foarte larga, dar are printre cele mai bune preturi.
Pret e.g.: 7741 Police Helicopter 55.90 Lei (TVA inclus)

Lego Shop @ Home - Sales & Deals (magazin)
Lego ofera anumite seturi la pret redus. Mai ieftin de atat nu se prea gasesc seturi noi. Din cate stiu, nu trimit in Romania, dar daca aveti cunostinte / prieteni peste hotare, poate se merita. Preturile afisate pe Lego.com (in afara de oferte), sunt cele recomandate de ei si nu este respectat decat de magazinele detinute de Lego.
Pret e.g.: 7741 Police Helicopter DE: 13.99€ (59.37 Lei, TVA inclus)/ USA: 9.99$ (29.71 Lei, TVA variabil de statul in care se trimite)

eBay.com / eBay.de / eBay.co.uk (magazin)
Uneori se gasesc oferte bune de Lego si pe aceste site-uri. Feriti-va de ofertele "buy it now" (cumpara acum; fara licitatie), caci rar sunt preturi bune (compara cu bricklink / brickset). Nu uitati sa intrebati vanzatorii (inainte de a licita) daca trimit si in romania (chiar daca nu este afisat) si ce forma de plata accepta (daca nu dispuneti de cad de debit / paypal).

varuna.ro (magazin)
Varuna este distribuitorul oficial de Lego in romania. Din pacate este si cel mai scump, seturile costand usor cu 50-100% mai mult decat pe Lego.com. Preturile de pe site sunt si cele din magazine.
Pret e.g.: 7741 Police Helicopter 69.00 Lei (TVA inclus)

Altele:
Jargon Lego (EN) - un dictionar de termeni folositi in comunitatea internationala de fani Lego, pe theBrothersBrick.
Concursuri Lego - sectiunea noastra de forum, unde postam concursuri. Putine sunt cele fara premii. Daca aflati de vreun concurs, va rog postati.


Sper sa va ajute, mai ales pe cei nou veniti ;).

Avatar utilizator
dr-stupid
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 87
Membru din: Joi, 11 Decembrie '08, ora 10:18
Localitate: TM/BH
Contact:

Re: Link-uri Necesare

Mesaj de dr-stupid » Vin, 04 Septembrie '09, ora 17:31

Am mai putea adauga:

1000steine.de - O comunitate din Germania care, printre altele, pune in vanzare piese la "kilogram". Cumparatorii trebuie sa fie membrii activi ai unui LUG (Lego User Group), cum e si ROLUG.

Si clasicele:

Classic Castle - O comunitate pasionata de seria Lego Castle. Atentie, organizeaza concursuri foarte interesante!
Classic Pirates - Nici piratii nu pot lipsi din aceasta serie :)
Classic Town - Pentru seria Lego Town
Classic Space - Dedicati seriei Lego Space

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Re: Link-uri Utile (Necesare)

Mesaj de ikarus » Sâm, 05 Septembrie '09, ora 16:45

Am mai dat de 2:

clevertoys.ro (magazin)
Magazin on-line ce ofera si jucarii Lego. Mai ieftin ca varuna.
Pret e.g.: 7741 Police Helicopter 61.88 Lei (TVA inclus)

caramidutze.ro (magazin)
Din cate stiu, primul magazin online dedicat LEGO. Preturile variaza putin fata de clevertoys.
Pret e.g.: 7741 Police Helicopter 62.00 Lei (TVA inclus)
Pagina de Facebook a rolug

Cum se face o comandă pe Bricklink (actualizat 17/07/2011)

sugestii / plângeri, la mine! :)
consiliere matrimonială, la Adrian.

manpdil
tăcut
tăcut
Mesaje: 1
Membru din: Lun, 24 August '09, ora 22:37

Re: Link-uri Utile (Necesare)

Mesaj de manpdil » Joi, 10 Septembrie '09, ora 10:36

Dar in Italia sunt magazine?mai aproape de venezia

MODERATOR: Se pare ca ai inteles gresit subiectul discutiei. Aici se afiseaza link-uri de interes general. Deasemenea tonul este nepotrivit. Gramatica iti este incorecta. Iar nu in ultimul rand, de unde sa stim noi ce este pe langa Venetia. Apeleaza cu incredere la Google
Ultima oară modificat Sâm, 12 Septembrie '09, ora 11:38 de către AdrianFlorea, modificat de 3 ori în total.
Motiv: Offtopic

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Re: Link-uri Utile (Necesare)

Mesaj de ikarus » Sâm, 26 Septembrie '09, ora 22:39

Brickipedia (enciclopedie)
O enciclopedie in stil wikipedia, doar despre Lego.

The Bionicle Wiki (enciclopedie)
Asemanator celei de sus, dar specializata liniei Bionicle.
Pagina de Facebook a rolug

Cum se face o comandă pe Bricklink (actualizat 17/07/2011)

sugestii / plângeri, la mine! :)
consiliere matrimonială, la Adrian.

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: Link-uri Utile

Mesaj de geo2087 » Lun, 26 Septembrie '11, ora 21:47

Tocmai am gasit in pauza de masa de la munca un ghid superb.
http://www.scribd.com/doc/18675070/The- ... ders-Guide
L-am rasfoit putin si mi se pare foarte util.

Avatar utilizator
infested
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 105
Membru din: Lun, 02 Ianuarie '12, ora 14:14
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: Link-uri Utile

Mesaj de infested » Mie, 04 Ianuarie '12, ora 21:01

http://en.wikipedia.org/wiki/Lego_Space ... .281989.29
am si eu un link..pe tema space..pe cine intereseaza..un fel de timeline

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Link-uri Utile

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Mie, 04 Ianuarie '12, ora 23:02

Am uitat de topicul asta, am si eu cateva linkuri ;) :D :
Eurobricks (forum international pt. toate temele ; gasiti absolut TOT din lumea LEGO ; nimic de comentat, e un site superb!!
Brothers Brick (un blog SUPER cu toate mocurile tari si informatiile noi din lumea LEGO ;) )
Brickshelf (site unde gasiti poze cu moc-uri si seturi ; e foarte vast si interesant)
Rebrickable (un site nou si FFF INTERESANT! ; are in baza de date muuulte seturi si mocuri, care se inmultesc pe zi ce trece ; la toate mocurile si seturile gasiti lista pieselor si un link catre BUILDING INSTRUCTIONS ; iar ce e cel mai interesant e ca poti sa-ti faci lista seturilor tale, sau s-o importi de pe brickset si sa vezi ce seturi si mocuri poti construit din seturile si piesele tale :0 :billiam: )
MOCpages (un site cu poze cu seturi si mocuri ; probabil multi il stiti ;) )

Iar pt. pasionatii Technic (ca mine :p ), in general, dar nu numai :
Technicopedia (tot un fel de enciclopedie, dar Technic ; a creat-o un designer la lego, cu porrecla/id-ul/nick-name-ul Blackbird )
Gear Ratio Calculator (poti calcula ratia angrenajelor de mai multe roti dintate ; va prindeti voi cum se foloseste ;) ; cred ca e creat de Sariel
TechnicBRICKs (un blog super cu multe articole cu informatii noi Technic! cred ca ii ,,apartine designerului Technic Nustiu Cum, cu porecla Conchas roflol )
SeTechnic (LUGul Technic si Star Wars al francezilor ; eu nu ma prea uit pe el, dar am auzit ca e interesant ; e in franceza, dar am vazut ca are si optiunea engleza :) )
Brick Truck Trial (chestii elementare pt. a construit un TT si pt. competitii de TT ; de asemenea sunt si TT-uri mocuri ;) )
Nico71's Creations (site-ul celelebrului MOCer, mai ales la noi pe forum, nico71! ; are muuulte mocuri super tari, unele FOARTE cunoscute si cu INSTRUCTIUNI!! )
http://sariel.pl/Sariel.pl (site-ul celebrului MOCer si designer la lego, Habar Nam, cu porecla Sariel ; are multe mocuri interesante si foarte cunoscute :D )

Altele: Jurgens Technic Corner , Technic Delicatessen , Sheepo's Garage

Si unul mai ciudat:Philo's (am vazut ca sunt prezentate si toate motoarele Technic si multe alte chestii interesanta . Ei, nu am avut timp si chef sa ma uit la tot, si nici n-am inteles tot ca.. na sunt copil :) :p ; dar oricum e tare site-ul )

Poate nu toate site-urile sunt foarte folositoare si poate nu le veti accesa direct, dar le puteti pune foarte usor la ,,favorite" pe Google Chrome (eu asa fac :p ). Nu am mai pus link si pt. celelelalte site-uri care nu sunt numai pt. lego (flickr, youtube, amazon, ebay, okazii, etc.) fiindca le stiti si voi ;).

Oricum, cele care sunt cel mai bin de tinut minte si cele mai UTILE sunt : Eurobricks, Brothers-Brick, MOCpages si Rerickable . Credeti-ma, sunt super siteurile astea!!! :billiam: :D ;)

P.S. Sper ca va vor placea si ajuta link-urile! ;) :D
P.P.S. Am uitat de Brickenburg Cluj (totusi e tot un LUG care organizeaza concursuri si expozitii)

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Link-uri Utile

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 05 Ianuarie '12, ora 00:05

RailBricks
MOCeri profesionisti in ale trenurilor. poze, sfaturi, instructiuni etc. NU incercati sa faceti vreo locomotiva (de pe site), riscati sa aveti blocaj cerebral de MOCer (sindromul MOCerului depasit de MOC)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Link-uri Utile

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Vin, 17 Februarie '12, ora 19:11

http://thelegocarblog.wordpress.com/ e un nou site/blog (de prin noiembrie) despre... na, masini lego de toate felurile :)

Avatar utilizator
Cata
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 50
Membru din: Dum, 04 Martie '12, ora 02:03
Localitate: Timisoara

Re: Link-uri Utile

Mesaj de Cata » Dum, 04 Martie '12, ora 09:36

Recomand si http://www.setechnic.com/, in special pentru pasionatii Lego Technic si Star Wars. Sunt review-uri bune, cu poze..etc.
Site-ul e in franceza, ptr cine nu intelege franceza se poate folosi Google Translate :D .

Ookee
tăcut
tăcut
Mesaje: 1
Membru din: Mar, 15 Mai '12, ora 12:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Link-uri Utile

Mesaj de Ookee » Mar, 15 Mai '12, ora 12:53

Salutare ,

Putem adauga si http://www.ookee.ro/416-lego ca link util pentru lego !
Sunt peste 200 de repere , preturi ok si livrare rapida ( 24-48 h)
:)

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Link-uri Utile

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 15 Mai '12, ora 18:58

acesta este un magazin, nu un "link util". rog un moderator sa mute postul in rubrica "Magazine Lego" intr-un topic nou. ms
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

gab4lego
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Vin, 22 Martie '13, ora 20:08

Re: Link-uri Utile

Mesaj de gab4lego » Mie, 27 Martie '13, ora 17:33

Incerc sa fac o comunitate pe G+, daca e offtopic rog mutati post-ul https://plus.google.com/u/0/communities ... 4281173622 :)

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: Link-uri Utile

Mesaj de geo2087 » Dum, 02 Iunie '13, ora 13:16

Cred ca toti stim deja de asta si multi dintre noi am si votat proiecte :D