Restaurare Lego (la culoarea originala)

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Restaurare Lego (la culoarea originala)

Mesaj de ikarus » Lun, 31 August '09, ora 02:49

Tim Goddard are o solutie eficienta de a curata Lego (de ceva timp caut asa ceva:
- 1 lingura solutie de inlaturat pete (e.g. Oxy, Omo?)
- apa oxigenata (aka H2O2 aka peroxid de hidrogen), concentratie 30%, destul cat sa acopere piesele
ATENTIE: apa oxigenata poate provoca arsuri. folositi cu grija, iar daca e cazul, rugati-va parintii sa va ajute (mama sigur se va bucura ;) )
- a se lasa la soare timp de 2h

Imagine

Intrebarea mea e, de unde pot face rost de apa oxigenata la conc. din asta?

Atentie: exista posibilitatea ca, dupa curatare, piesele sa devina in timp putin mai fragile

Edit: corectat titlul. ms Adrian ;)
Ultima oară modificat Lun, 31 August '09, ora 12:10 de către ikarus, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
AdrianFlorea
Fondator
Fondator
Mesaje: 222
Membru din: Lun, 10 Septembrie '07, ora 20:53
Localitate: Billund- DK
Contact:

Mesaj de AdrianFlorea » Lun, 31 August '09, ora 09:56

Trebuie precizat ca nu este vorba despre "curatarea" pieselor de murdarie, ci despre curatarea lor de la ingalbenire (soare, timp) si aducerea culorii plasticului la starea initiala.

Avatar utilizator
dr-stupid
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 87
Membru din: Joi, 11 Decembrie '08, ora 10:18
Localitate: TM/BH
Contact:

Mesaj de dr-stupid » Lun, 31 August '09, ora 20:23

Cu siguranta voi incerca si eu aceasta varianta.

Din cate tin minte, apa oxigenata se putea cumpara de la farmacie. Nu stiu exact in ce concentratie se vinde, dar merita intrebat.

Avatar utilizator
dr-stupid
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 87
Membru din: Joi, 11 Decembrie '08, ora 10:18
Localitate: TM/BH
Contact:

Re: Restaurare Lego (la culoarea originala)

Mesaj de dr-stupid » Lun, 21 Septembrie '09, ora 11:50

Ai incercat, Ikarus?

Eu am luat apa oxigenata de la farmacie, mi s-a zis ca e de 30% (desi nu scria nicaieri pe sticla). Am pus o lingurita de solutie de indepartat pete (V...nish) intr-un borcan, peste care am turnat apa oxigenata. Am adaugat piesle si am lasat la soare aproximativ o ora (nu puteam mai mult, a apus soarele :( ). Rezultatele au fost promitatoare, chiar daca nu excelente. Trebuie sa incerc din nou, intr-o zi cu soare :P

Atentie: reactia chimica dintre H2O2 si V...nish a facut destul de multa spuma, deci recomand un borcan inalt :)