EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Avatar utilizator
connectorxp
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 34
Membru din: Dum, 21 Octombrie '12, ora 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de connectorxp » Lun, 22 Octombrie '12, ora 17:33

Cand vede cate un cititor sau membru nou ce discutii aveti, in loc sa comentati pe marginea expozitiei organizate de vecinii nostrii, se ia cu mainile de cap si pleaca. Mai bine incepeti un topic cu sugestii pentru expozitia Brickenburg (sper sa fi nimerit-o bine).

Personal vreau ca a expozitia aia sa aibe loc si in Bucuresti, daca e pusa intr-un loc mai greu accesibil e rau, am nimerit anul trecut o expozitie de trenulete la Rasnov.
Fan Lego incepand cu 1990, in cautare de seturi vechi...
Toyota Prius driver :)

Severus A
tăcut
tăcut
Mesaje: 2
Membru din: Lun, 22 Octombrie '12, ora 17:29

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de Severus A » Lun, 22 Octombrie '12, ora 19:15

Bună seara,

Nu voi folosi caracterul @, deoarece incerc sa raspund global la problemele ridicate de acest topic.

1. Romania se scrie cu majuscula, la fel ca Serbia, Bulgaria, Franta, Olanda, Ungaria, Moldova, Austria etc.

2. Brickenburg se scrie cu majuscula, la fel ca HUNTLC, Skockani, LEBGO, ItLUG, EuroLUG, De Bouwsteen etc.

3. Asociatia Brickenburg considera RoLUG ca fiind un LUG complementar si nicidecum o adunatura de fani vorbareti. Respectam libertatea de exprimare a fiecaruia in limitele decenţei şi nu consideram că o insulta adusa propriului LUG justifică insulte aduse altor LUG-uri.

4. LUG-urile au obiective si reguli de conduita proprii, reguli care insă sunt circumscrise regulilor generale de conduita ale comunitatilor reprezentate international.

5. In expozitiile din Romania sau de aiurea se poate participa numai pe baza de invitatie. Tricourile, insignele, caramizile ori alte semne distinctive sunt eventual date de organizatori participantilor si conţin simbolurile grafice ale evenimentului.

6. Orice persoana poate fi membră a oricărui LUG doreste si poate face parte din oricate LUG-uri doreste. Poate e bine sa se stie ca majoritatea membrilor comunitaţii Brickenburg sunt in acelaşi timp membri ai altor comunităţi, fiind ţinuţi să respecte toate regulile specifice. Daca regulile RoLUG interzic acest lucru, noi nu avem cunoştinţă de ele.

7. Aspectele tehnice deosebite despre care se vorbeste ca fiind nemaipomenite au putut fi observate, discutate si testate in expoziţiile noastre din anii anteriori de la Bucuresti si Cluj-Napoca.

8. Brickenburg e o comunitate Off Line care respecta regulile specifice acestui tip de comunitati.

Aratându-va acelasi respect şi consideraţie pe care le asteptam de la oricare alt LUG,
Va doresc toate cele bune

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 22 Octombrie '12, ora 22:29

5. In expozitiile din Romania sau de aiurea se poate participa numai pe baza de invitatie. Tricourile, insignele, caramizile ori alte semne distinctive sunt eventual date de organizatori participantilor si conţin simbolurile grafice ale evenimentului.
Buna seara
Am o nelamurire, legata de afirmatia mai sus citata. Nu mi-e prea clar la ce va referiti, la expozitiile organizate de Asociatia Brickenburg se poate intra doar pe baza de invitatie? Eu nu imi amintesc sa fi avut vreuna la expozitiile organizate in cluj :? .
Pe de alta parte, as dori sa dau o explicatie amanuntita despre "Tricourile, insignele, caramizile ori alte semne distinctive" la care m-am referit intr-o postare anterioara: acestea se presupun a fi semne distinctive ale membrilor Forumului pentru Fani LEGO din România (abreviat RoLUG). Ideea respectiva a aparut cu aproximativ un an in urma, si este independenta de Asociatia Brickenburg.
Sper ca am clarificat o parte a problemei :)

La celelalte note sper sa raspunda persoanele care au autoritatea necesara

P.S.: Imi prezint sincerele scuze pentru ca nu folosesc caracterele limbii romane
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Severus A
tăcut
tăcut
Mesaje: 2
Membru din: Lun, 22 Octombrie '12, ora 17:29

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de Severus A » Lun, 22 Octombrie '12, ora 23:22

Citeste mai bine si mai atent. Nu este frumos sa rastalmacesti. Participare insemna altceva decat vizitare.
Ideea de care vorbesti in al II-lea paragraf e veche de zeci de ani pentru evenimente. Bineinteles ca nu e legata de Brickenburg. Noi nu avem pretentia sa fi inventat roata.
Din respect pentru tine, nici eu nu am folosit diacritice, desi daca as fi raspuns in una din limbile Ardealului as fi stiut sa setez tastatura, ca in mesajul de mai sus.
Alt raspuns nu ma voi obosi sa iti mai dau.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de N33 » Mar, 23 Octombrie '12, ora 14:42

Expozitile astea nu sunt postate pentru comparatie.
Eu pun astea sa vedeti si sa va inspirati,ce fac celelalte comunitati LEGO.
Oricum Brickenburg si HUNLTC nu pot fi comparate pentru ca au HUNTLC are mai multe resurse,mai multi oameni,mai mult LEGO,mai mult ....... Daca cele doua cluburi ar fi la acealasi nivel atunci poate.

Daca se poate... nu stricati tot topicul cu certuri pe tema asta.

badgogo
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 485
Membru din: Sâm, 05 Noiembrie '11, ora 16:51
Localitate: Moisei. Maramures

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de badgogo » Sâm, 15 Decembrie '12, ora 12:23

Nu stiu daca cineva a sesizat , dar link-ul catre Rolug de pe pagina Brickenburg a disparut. :(( :((
E pacat ca si atunci cand lumea impartaseste acelasi hobby apar discutii care nu isi au rostul. :(( :((
Nu uitati ca uni fac eforturi de timp si de bani ca sa faca cunoscute la cat mai multa lume aceste minunate "jucarii".

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de N33 » Sâm, 15 Decembrie '12, ora 18:55

badgogo scrie:Nu stiu daca cineva a sesizat , dar link-ul catre Rolug de pe pagina Brickenburg a disparut. :(( :((
E pacat ca si atunci cand lumea impartaseste acelasi hobby apar discutii care nu isi au rostul. :(( :((
Nu uitati ca uni fac eforturi de timp si de bani ca sa faca cunoscute la cat mai multa lume aceste minunate "jucarii".
Acum ca spui,m-am uitat si ai dreptate.....
Cred ca avem nevoide sfatul lui Ikarus acum ...

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 15 Decembrie '12, ora 22:37

sters..

dar nu si uitat
Ultima oară modificat Dum, 16 Decembrie '12, ora 19:15 de către lapsanszkitamas, modificat 1 dată în total.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de geo2087 » Dum, 16 Decembrie '12, ora 13:27

Deci eu pe bune, tot nu pricep care e conflictul aici. Am citit si ras-citit posturile si nu inteleg care e problema tuturor... Poate e ceva cu subinteles sau nu stiu.

Avatar utilizator
tonicodrea
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 970
Membru din: Lun, 11 Iulie '11, ora 21:39
Localitate: Maramures
Contact:

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de tonicodrea » Dum, 16 Decembrie '12, ora 13:41

Nici eu nu am inteles nimic roflol

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de mad_horax » Dum, 16 Decembrie '12, ora 14:24

As dori sa incheiem acest topic. O sa rog moderatorul principal sa actioneze in consecinta.

Imi pare rau ca s-a ajuns la un asemenea conflict, dar exista reguli de postare si de respect intre LUG-uri si membrii lor. Lucrul cel mai grav este ca pe un LUG romanesc se discrediteaza un alt LUG romanesc fara motiv, total subiectiv si fara a fi adevarat!

Nu stiu ce varsta reala ai lapsanszkitamas, dar nu se glumeste cu asemenea cuvinte si aprecieri la adresa Brickenburg si a membrilor ei.

Gandeste-te ca ROLug este un forum public, pe care il poate citi ORICINE din lumea asta si isi poate face o impresie ABSOLUT gresita despre activitatile LUG-urilor romanesti. Cine iti citeste postarile trage concluzia ca ROLug spune cuvinte urate si denigreaza Brickenburg, ceea ce nu se cuvine si nici nu e civilizat sa se faca si in plus sunt afirmate niste neadevaruri .

Iti recomand sa stergi toate postarile denigratoare din acest topic referitoare la Brickenburg sau membrii Asociatiei Brickenburg, pentru a ramane totusi topicul, altfel voi fi nevoit, cu scuzele de rigoare pentru ceilalti membri care au postat, sa solicit stergerea totala a topicului.

Nu dorim sa fii banat (daca comportamentul tau pe ROLug nu este in concordanta cu regulile lui, intr-un final se va ajunge la asta), cu greu se castiga un fan Lego azi si un membru activ al forumului, dar rugamintea este sa postezi mesaje in care sa fii mai responsabil in afirmatii si mai obiectiv, numai dupa ce ai toate informatiile corecte.

Este si normal sa aiba loc un conflict intre ROLug si Brickenburg dupa tot ce s-a scris aici. Mi se pare normal sa nu mai existe nicio legatura de sustinere intre cele doua LUGuri dupa denigrarile si afirmatiile din acest topic, sincer sa fiu, as fi procedat la fel. I

Si imi pare rau sa o spun, dar ROLug se declaseaza singur ca mentalitate si comportament prin cuvinte si atitudini nepotrivite. Si este pacat pentru ca stim cu totii cat de greu se realizeaza un lucru bun si cat de usor se poate distruge.

Raul a fost facut, este bine sa nu il agravam, poate intr-un viitor vom reusi sa refacem legaturi constructive intre cele 2 LUG-uri din RO si sa construim lucruri frumoase impreuna.

Avatar utilizator
vitreolum
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2249
Membru din: Dum, 08 Iulie '12, ora 23:24
Judet: Bihor
Localitate: Oradea
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de vitreolum » Dum, 16 Decembrie '12, ora 14:37

Hai ca deja o dam in absurd, s-au stricat relatiile intre doua lug-uri deoarece un membru oarecare (minor, de altfel, no offense) a postat ceva aici? E cumva lapsanszkitamas purtatorul de cuvant al acestui lug?

Nu mai dramatizati atata si lasati la o parte reactiile exagerate, ca e de-a dreptul ridicol.

Avatar utilizator
zozo_danutz
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 416
Membru din: Vin, 07 Septembrie '12, ora 20:10
Localitate: Iasi si Danemarca

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de zozo_danutz » Dum, 16 Decembrie '12, ora 14:40

Bv...mad_horax,vitroleum..linistiti-i pe toti sa nu se inchida topicul...mai sunt si altii ce vor sa vada asta...in rest..frumos ce au expus ei acolo ...
Ultima oară modificat Lun, 17 Decembrie '12, ora 10:37 de către zozo_danutz, modificat 1 dată în total.
LEGO is fun!

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de mad_horax » Dum, 16 Decembrie '12, ora 15:29

vitreolum scrie:Hai ca deja o dam in absurd, s-au stricat relatiile intre doua lug-uri deoarece un membru oarecare (minor, de altfel, no offense) a postat ceva aici? E cumva lapsanszkitamas purtatorul de cuvant al acestui lug?

Nu mai dramatizati atata si lasati la o parte reactiile exagerate, ca e de-a dreptul ridicol.

S-au stricat relatiile din cauza faptului ca am permis sa se intample asa ceva. Nu este Tamas purtatorul de cuvant, dar sa ma apuc acum pe un forum public sa aduc invective lui X sau Y care sa-i prejudicieze imaginea, nu se cuvine!

Gandeste-te sa zicem, la un oficial LEGO care intra pe forumul ROLug si cauta pareri despre Brickenburg. Si gaseste ce a scris Tamas, si mai si crede ce scrie, pentru ca ROLug trebuie sa fie un forum foarte serios, fiind RO Lego Users Group!

Vezi acum implicatiile unor atitudini si cuvinte iresponsabile?

Avatar utilizator
vitreolum
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2249
Membru din: Dum, 08 Iulie '12, ora 23:24
Judet: Bihor
Localitate: Oradea
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Re: EXPO:HUNLTC Kőrösi Csoma Sándor Kulturális Központ

Mesaj de vitreolum » Dum, 16 Decembrie '12, ora 16:01

mad_horax scrie: Gandeste-te sa zicem, la un oficial LEGO care intra pe forumul ROLug si cauta pareri despre Brickenburg. Si gaseste ce a scris Tamas, si mai si crede ce scrie, pentru ca ROLug trebuie sa fie un forum foarte serios, fiind RO Lego Users Group!
Asta e una dintre reactiile exagerate la care ma refer, daca acel oficial LEGO nu e capabil sa vada peste un post facut de un copil pe un forum... ce sa zic eu despre el?

Ma rog eu nu ma mai bag, dar nu suport sa vad tampenii de genul acesta.