"Ma joc cu LEGO"

Avatar utilizator
dr-stupid
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 87
Membru din: Joi, 11 Decembrie '08, ora 10:18
Localitate: TM/BH
Contact:

"Ma joc cu LEGO"

Mesaj de dr-stupid » Vin, 12 Iunie '09, ora 09:01

Sunt curioasa ce reactii au oamenii din jurul vostru cand aud ca va "jucati" cu LEGO. O mare parte dintre noi am trecut de varsta jucariilor si probabil nu toata lumea priveste cu respect hobby-ul nostru.

Parintii mei de cele mai multe ori se amuza cand aud ca ma "joc". Intr-o zi am primit o vizita de la ei si nu apucasem sa curat masa de lucru. Cand au vazut cate am, mi-au zis ca "ar fi bine sa nu mai cheltui banii pe asa ceva, ca ai destule" :D Ma mir cum de nu au invatat pana acum ca nu exista "destul LEGO" :wink:

Am avut in schimb si experiente pozitive. Participand la un interviu de angajare, la clasica intrebare "Cu ce iti ocupi timpul liber?" am raspuns "Ma joc cu LEGO". Reactia angajatorului m-a surprins. S-a dovedit ca si persoana respectiva sa fie un mare fan LEGO :D Coincidenta sau nu, dar am fost angajata :lol:

Aveti experiente similare? Cum reactioneaza oamenii cand aud ca va "jucati" cu LEGO? Sau preferati sa nu dezvaluiti acest mic secret?
Ultima oară modificat Vin, 12 Iunie '09, ora 12:27 de către dr-stupid, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
alexutzu300
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 296
Membru din: Mie, 10 Decembrie '08, ora 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de alexutzu300 » Vin, 12 Iunie '09, ora 11:37

Mai am un coleg in clasa care colectioneaza LEGO,si mereu cand vorbim de asa ceva,sau daca ne zicem de un nou se cumparat,etc,si aude alt coleg,toata clasa incepe si rade ca am trecut de mult de jucarii,etc....Teoretic,ma doare undeva de ce cred ei...Practic,ma cam supar....ma rog....
Imagine
Strada mea modulara.Check it out,leave a comment.
http://www.flickr.com- Pentru topicuri cu mai mult de 3 poze,va rog,folositi flickr.O mie de posturi cu attachments sunt obositoare.

Avatar utilizator
dr-stupid
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 87
Membru din: Joi, 11 Decembrie '08, ora 10:18
Localitate: TM/BH
Contact:

Mesaj de dr-stupid » Vin, 12 Iunie '09, ora 12:43

Haha... solutia la aceasta problema e sa le arati cateva MOCuri faimoase, precum cele ale lui Adrian, de exemplu. Cel mai probabil nu vor mai rade colegii tai :lol:

Apropo: cand mai postezi niste MOCuri noi?

legowako
guraliv
guraliv
Mesaje: 151
Membru din: Dum, 19 Aprilie '09, ora 11:53
Localitate: vaslui

Mesaj de legowako » Vin, 12 Iunie '09, ora 14:57

In cazul meu daca cineva de la scoala ar afla cu ce ma ocup (lego) as ajunge cel mai frecvent subiect al glumelor colegilor .De aceea prefer sa nu spun nimic despre asta

Avatar utilizator
alexutzu300
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 296
Membru din: Mie, 10 Decembrie '08, ora 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de alexutzu300 » Vin, 12 Iunie '09, ora 15:35

Tocmai am venit din mall cu 3 colegi,dintre care desigur ca 2 cum au vazut magazin de bebelusi au intrat sa caute lego si mare parte din timp au ras de tot ce inseamna,etc....
Imagine
Strada mea modulara.Check it out,leave a comment.
http://www.flickr.com- Pentru topicuri cu mai mult de 3 poze,va rog,folositi flickr.O mie de posturi cu attachments sunt obositoare.

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Mesaj de ikarus » Vin, 12 Iunie '09, ora 15:51

dr-stupid scrie:"destul LEGO" ;)
lol, da, ce-i aia destul LEGO?!

Trebuie sa recunosc ca nici eu nu afisez pasiunea mea pentru LEGO. In general e ok, doar la munca e mai cu dichis.

Din fericire, prietenei i se pare cute :D.

Btw, din fericire pentru noi, alte prietene nu sunt asa liberale, si vezi mai multe colectii valoroase pe eBay din aceasta cauza. Imi plac descrieri de genul "stiti cum e cu femeile, niciodata n-au destul loc. de aceea imi vand iubita colectie de LEGO" (se pare ca le e frica de competitie :twisted: ).

Avatar utilizator
AdrianFlorea
Fondator
Fondator
Mesaje: 222
Membru din: Lun, 10 Septembrie '07, ora 20:53
Localitate: Billund- DK
Contact:

Mesaj de AdrianFlorea » Vin, 12 Iunie '09, ora 16:11

ikarus scrie:
dr-stupid scrie:"destul LEGO" ;)
lol, da, ce-i aia destul LEGO?!
:-s Eu am destul lego... inca o piesa si nu as mai putea respira.

Eu nu ma rusinez sa spun prietenilor, cunoscutilor, colegilor de servici de hobby. Nu sar la ei sa ma laud, dar de obicei daca ma intreaba sau daca se iveste o discutie la care pot adauga subiectul "lego", atunci iese la iveala intunecatul meu secret :twisted: . In 98% din cazuri, reusesc sa impun respect chiar. Iar cei carora le povestesc si le arat poze, ajung sa fie fascinati si sa ma laude. Doar odata pe un forum am primit un raspuns de genul "este penibil sa te joci cu lego la varsta ta" ... ah, forumul cu pricina era unul de star wars ....

Prietena mea e foarte ok cu pasiunea mea, ma incurajeaza sa-mi cheltui banii pe lego, pentru ca stie ca o voi face constiincios (in afara de unele achizitii de pe ebay de + 100 de euro, Ikarus SHHHH). Stie si intelege cand am nevoie sa ma relaxez si sa construiesc, de obicei daca trece mai mult de o luna si nu reusesc sa aloc timp hobby-ului, devin stresat :lol: . Mama mea e la fel. Dupa ce am castigat cateva concursuri, si-a dat seama ca nu e o faza dubioasa prin care trec. Tatal meu la inceput ma lua peste picior, acuma se lauda la cunostinte daca se iveste ocazia.

La faculta am facut cateva proiecte din lego, ca sa demonstrez functionalitatea in cateva modele. Din nou, am avut reactii pozitive. La servici, (lucrez la muzeul de istorie), m-a intrebat directorul cu ce imi petrec timpul liber.... nu stia ce-i aia "lego".

Nu va fie rusine, s-ar putea sa aveti mai multe de castigat recunoscand ca va jucati cu lego.

manulela
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 83
Membru din: Joi, 29 Ianuarie '09, ora 19:47

Mesaj de manulela » Dum, 14 Iunie '09, ora 22:28

Nu cred ca exista destul lego, prefer lego de cat bibelouri si mai am inca cateva rafturi pe care asi mai putea expune cate ceva si prefer sa ma joc cu lego de cat sa-mi stalcesc creeri in vre-o telnovela sau intr-o crasma cu prietenii in plus construind cu lego petrecem timp de calitate in familie impreuna cu bebe si tati reinventand la nesfarsit oraselul in care se plimba trenuletul sau salvarea sau pompierii (ca o paranteza pana nu am dat lego jos de pe sifonier nu-mi puteam scoate copilulu cu ochii din televizor lucru care ma exaspera)

Iar cei care ma cunosc ma cred relativ nebuna, nu zic nimic se uita la mine zambind si cred in continuare ca sunt nebuna - eu avand si o pasiune legata de modelism - peisaul e complet cand vad cate machete am. De suparat nu ma supar catusi de putin in mintea mea e clar ca cine are o astfel de parere nu realizeaza ca nu e chiar asa de simplu sa creezi un model iar in unele cazuri nu e simplu nici sa-l construesti dupa manual. Personal nu cred ca e o rusine sa te joci si ca exista in lumea asta rusini mult mai mari de atat.

yoz4lego
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 210
Membru din: Mie, 01 Iulie '09, ora 12:05
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de yoz4lego » Lun, 03 August '09, ora 12:29

Pana acum n-am dezvaluit detalii de genul acesta deoarece nu am avut nici un motiv. Daca apare o discutie sau ceva de genul spun. Dar mai mult incerc sa ma feresc de astfel de lucruri. Stiti cum sunt unii oameni...

Sunt la sute de ani lumina :lol: departare de alte tari mai "civilizate si intelegatoare" asa ca....
Imagine

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: "Ma joc cu LEGO"

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 25 Iunie '11, ora 21:53

si eu am vrut sa pun un topic din asta da vad ca este.la mine problema e la fel.tata ma ia peste picior (desi e mandru in adancul inimii) .mama e intelegatoare(dar totusi e bine sa nu afle de "achizitii"). la scoala (inca n-am innebunit!!!) nu scot un cuvant despre pasiunea mea desi liceul o castigat un mindstorms(numa la anu o sa-l vad). cat despre prieteni...aceeasi situatie ca la scoala:tac si fac pe prostu
P.S.:"fac pe prostu"=expresie populara;inseamna:a face pe inconstientul(a nu se confunda cu o injuratura)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Nick-Name
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 761
Membru din: Joi, 06 Ianuarie '11, ora 22:32
Localitate: Brasov, Romania,Terra
Contact:

Re: "Ma joc cu LEGO"

Mesaj de Nick-Name » Sâm, 25 Iunie '11, ora 22:04

Mda... Stiu cum e. La scoala la fel. Colegii ma mai iau peste picior, dar unii s-au obisnuit cu "dependenta" mea de lego. Acasa este cat de cat bine. Tata se mai "joaca" si el cateodata si mama
lapsanszkitamas scrie:e intelegatoare(dar totusi e bine sa nu afle de "achizitii")
Ma cred mai putin "nebun" cand le povestesc de OZN-uri roflol
Nick-Name | Ωmega

Atlantis - Orasul Scufundat

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: "Ma joc cu LEGO"

Mesaj de N33 » Sâm, 25 Iunie '11, ora 22:23

Salutare.Pe mine ma enerveaza prieteni care tot zic ca LEGO LEGO si sunt prea mare si chesti de astea ..

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: "Ma joc cu LEGO"

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 25 Iunie '11, ora 23:22

din pacate suntem intro tara prea "barbara" si aici nu sunt apreciati oamenii cu spirit creativ etc.(de asta e bine ca exista un forum care sa-i uneasca pe fanii lego din romania). daca forumul ar fi despre metode de imbogatire rapida/locuri de munca/ etc. ar avea milioane de vizitatori( "milioane"=mai putin de 21,7 milioane dar mai mare decat 230)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: "Ma joc cu LEGO"

Mesaj de N33 » Sâm, 25 Iunie '11, ora 23:34

Szia,nu cred ca "barbara" este un cuvant potrivit ceva mai dur ar fi mai bine dar nu pot sa scriu asa ceva aici roflol Oameni de aici nu prea apreciaza aceasta "jucarie"/hobby ... cum am mai scris si sus ... oamenii cred ca suntem copii sau asa ceva ..

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: "Ma joc cu LEGO"

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 25 Iunie '11, ora 23:42

copii,imaturi,copilarosi...
sincer sa fiu,m-am atasat de majoritatea jucariilor pe care le am, nu doar de lego(desi majoritatea jucariilor sunt intr-un fel legate de LEGO) asa ca se intampla uneori sa m-apuc sa construiesc o gara sau un orasel (desigur lego-ul este "materia prima" principala)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook